Po co potrzebne są parawany spawalnicze?


Spawanie jest procesem, za pomocą którego łączone są materiały. Odbywa się to poprzez nagrzewanie. Podczas spawania uwalnia się pył spawalniczy, który może być szkodliwy dla zdrowia. Aby wyeliminować ryzyko negatywnego wpływu dla człowieka, należy przestrzegać zasad BHP. Spawacze powinni używać akcesoria ochronne na twarz, rękawic spawalniczych, a także kombinezonu, który jest niepalny. Pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane. Nie można zapomnieć o środkach gaśniczych, które powinny być zawsze ”pod ręką”. Co w przypadku osób, które zajmują się innymi zadaniami niż spawanie i znajdują się blisko spawaczy? Jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Bezpieczne parawany spawalnicze

Rozwiązaniem tego problemu będą parawany spawalnicze. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27.04.2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych, parawany ”powinny być wykonane z materiału niepalnego lub trudno zapalnego, tłumiącego szkodliwe promieniowanie optyczne”. Ich wysokość powinna przekroczyć 2 metry. Przy podłodze musi znajdować się szczelina wentylacyjna. Parawany spawalnicze mają za zadanie zatrzymać promieniowanie ultrafioletowe oraz przebłyski niebieskiego światła. Dodatkowo muszą one spełniać międzynarodową normę EN ISO 25980, która wymaga zapewnienia bezpieczeństwa dla osób nieuczestniczących w procesie spawania.

Odpowiednia folia PCV

Wypełnieniem ekranu spawalniczego jest folia PCV. Może być zbudowana z arkuszy lub z lameli foliowych. Folia wykonana jest z materiału samogasnącego, który po kontakcie z ogniem wygasa nie dłużej niż 3 sekundy. Na wypełnieniu spawalniczym muszą znajdować się numer normy spawalniczej, data produkcji (miesiąc i rok) oraz dane o producencie/dystrybutorze, importerze i znaku towarowym. Możliwe jest, aby ekran spawalniczy był przejrzysty. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa spawacza. Gdyby uległ wypadkowi, inne osoby będą mogły zobaczyć zagrożenie i szybko na nie zareagować. Ekrany spawalnicze mogą być stałe oraz mobilne. Pierwszy z nich wyróżnia się lekką konstrukcją. Ekran mobilny składa się z kółek, dzięki którym konstrukcja może być swobodnie przemieszczona.

Więcej znajdziesz na: https://ekranypcv.pl/