Kamera termowizyjna w domu


Czym jest termowizja? Jest to jedna z metod diagnostyki obiektów polegająca na pomiarze promieniowania w paśmie podczerwieni.

Badanie domu kamerą termowizyjną

Ta czynność jest wykonywana, aby sprawdzić izolacyjność budynku, jego stan techniczny i jakość wykonania. Kamera termografu obserwuje budynek w podczerwieni i zapisuje obraz rozkładania się ciepła w budynku. Po badaniu uzyskujemy termogram, który prezentuje mapę z rozmieszczeniem temperatur. Kolor czerwony i pomarańczowy oznacza miejsca cieplejsze a fioletowy i granatowy chłodniejsze.

Kto wykonuje badania termowizyjne?

Firm oferujących te badania jest coraz więcej. Powinny one posiadać certyfikat ITC, Jest to dokument stworzony przez międzynarodowy ośrodek przeprowadzający szkolenia w zakresie badań w podczerwieni.
Z badań termowizyjnych powinno się skorzystać w przypadku wybudowania nowego domu lub, jeżeli myślisz o termomodernizacji starego budynku. Możemy też zatrudnić specjalistę, jeżeli chcemy kupić dom na rynku wtórnym.

Badanie termowizyjne może dotyczyć wnętrza, jak i części zewnętrznej budynku. Badanie termowizyjne trwa kilka godzin. Głównym celem jest znalezienie miejsc ucieczki ciepła, dlatego badanie można wykonać tylko w okresie grzewczym. Optymalne warunki będą wówczas kiedy różnica temperatur między zewnętrzem a wnętrzem budynku wynosi co najmniej 15 stopni C.
Istnieją dwa różne rodzaje badań termowizyjnych:

  • Uproszczone, obejmują swym zakresem oględziny, dokonywane przy użyciu kamery termowizyjnej. Bada się też wilgotność powietrza i rozkład temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wszystko to pozwala ustalić miejsca odpowiedzialne za straty ciepła w pomieszczeniach.
  • Pełne, to badanie jest potrzebne aby dowieść swojej racji w sądzie. Często zdarza się, że miejsca utraty ciepła są tak dobrze ukryte, że zanim doszukamy się usterki może minąć nawet kilka lat użytkowania budynku. Trzeba wtedy wykonać termogramy całych ścian szczytowych i osłonowych oraz zdiagnozować fragmenty przegród, które posiadają najbardziej zróżnicowaną izolacyjność cieplną. Badaniem pełnym są też objęte elementy ogrzewania centralnego.

Więcej szczegółów: https://term-os.pl/